Izstāde “Signāli”. Rolands Krutovs.

No 17. novembra līdz 15. martam Daugavas muzejā Doles salā būs skatāma starptautiski atzītā Latvijas mūsdienu tekstīlmākslinieka Rolanda Krutova personālizstāde “Signāli”. Izstāde ir unikāls notikums valsts mākslas nozarē, ļaujot vienkopus redzēt mākslas darbus, kas guvuši atzinību dažādos starptautiskos konkursos un izstādēs visā pasaulē.

Rolanda Krutova darbi reti ir redzami Latvijā. Vēl retāk tie ir redzami kopā vienā vietā. Izstāde Daugavas muzejā ir pirmā mākslinieka personālizstāde kopš 2019.gada, kad lielu publikas atzinību guva izstāde Rēzeknē, Latgales vēstniecībā GORS. Lielākā daļa Doles muižas telpās izstādītie darbi ir ceļojuši pa visu pasauli, gūstot gan galvenās balvas, gan atzinības Serbijā, Itālijā, Korejā u.c. Uz brīdi tie ir atgriezušies Latvijā un pat vienā telpā. Izstādē izvietoti vairāki lielformāta laikmetīgās šķiedru mākslas darbi, kuros jūtama materiālu saspēle, tumšā un gaišā kontrasts, kā arī kāds greznāks elements, ko kopā savij mākslinieka unikālais rokraksts un autortehnikas. Īpašu vieglumu ievieš mākslinieka radītās miniatūras, kas liek aiz pārsteiguma ievilkt elpu un pielikties mazliet tuvāk, ar katru mirkli atklājot arvien smalkākas detaļas.

Izstādes nosaukums “Signāli” ir arī centrālā mākslas darba nosaukums. Par izstādes vienojošo tematiku stāsta pats mākslinieks R. Krutovs: “Katrs radītais darbs man pašam ir kā mazs signāls. Tie satur informāciju, atklāti nolasāmu vai arī kodētu, kuru uztvert var tikai līdzīgi jūtošie.”

Jau kopš pagājušā gadsimta 80.gadiem Daugavas muzejs ir kā maza apslēpta mākslas telpa, kas vienmēr ir pulcējusi profesionālus māksliniekus un lieliskas izstādes, kuru dēļ ir vērts izbraukt mazliet ārpus galvaspilsētas, lai nonāktu uz zaļās Doles salas, kur ainaviskā klusuma vidū atrodas bijusī Doles muiža. Kopš 2017.gada muzeja ekspozīcija ir ieguvusi jaunu formu, papildus beidzot iegūstot brīvu telpu kvalitatīvai mākslas un vēstures izstāžu eksponēšanai. Rolanda Krutova izstāde pierāda - šī mākslas tradīcija muzejā turpina dzīvot.

Izstāde apskatāma katru dienu (otrdienās slēgts), no 10.00-17.00. Vairāk informācijas Daugavas muzeja sociālajos tīklos!

Izstāde

Salaspils kodolreaktoram - 60

 Šī gada 26. septembrī aprit tieši 60 gadu, kopš darbu sāk Salaspils zinātniskais kodolreaktors. Atzīmējot vēsturisko jubileju, Salaspilī būs apskatāma brīvdabas izstāde “Salaspils kodolreaktoram 60”. Izstāde Rīgavas Mūzikas un mākslas dārzā atradīsies nepilnas 2 nedēļas – no 29.septembra līdz 11.oktobrim, un tā būs brīvi pieejama visas dienas garumā bez iepriekšējas pieteikšanās.

Izstādes galvenais autors ir Daugavas muzeja direktors Zigmārs Gailis, tomēr svarīga loma satura sagatavošanā ir arī kodolreaktora darbinieku atmiņām. Izstādē var iepazīties ar šobrīd slēgtā kodolreaktora vēsturi, informāciju par pētnieciskajām iekārtām un dažādiem interesantiem faktiem. Izstādi papildina arī vizuālie materiāli – plašākai publikai mazāk zināmas reaktora fotogrāfijas, kā arī unikāla 3600 virtuālā tūre, kas ļauj doties ceļojumā pa reaktora slēptākajām iekštelpām. Virtuālā tūre, ko izstrādājis VSAI “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” sadarbībā ar Salaspils kodolreaktora galveno inženieri Valdi Gavaru un maiņas priekšnieku Valdi Katinski, ir vienīgā iespēja ielūkoties reaktora telpās, ņemot vērā, ka ēka ir slēgta apmeklētājiem. Lai iegūtu šo virtuālo pieredzi, būs nepieciešams viedtālrunis.

Salaspils kodolreaktors bija vienīgais civilais zinātniskās pētniecības kodolreaktors Baltijā ar oriģinālām pētniecības iekārtām. Baseina tipa reaktors bija paredzēts zinātnisko pētījumu veikšanai kodolfizikā, radiācijas fizikā, radiācijas ķīmijā, radiobioloģijā un kodolenerģētikā. Reaktora darbība tika apturēta 1998. gada 13. jūnijā, kopš tā laika norisinās slēgtā reaktora demontāžas process.

Vairāk informācijas par izstādi meklējiet Daugavas muzeja sociālo tīklu lapās!

Miķeļa tirgus Doles salā!

Iedvesmojoties no pirmā Salaspils Tūrisma informācijas centra un Daugavas muzeja kopīgi organizētā mājražotāju un amatnieku tirdziņa, kas norisinājās 3. jūlijā, tirgus dalībnieku pozitīvajām atsauksmēm un kuplā apmeklētāju skaita, tika nolemts turpināt tradīciju vēl šī gada ietvaros, organizējot Miķeļa tirgu Doles muižā.

Tirgus norise šoreiz plānota 26. septembrī no 10.00 līdz 15.00, domājot par visiem tirgotājiem, kam šī varētu būt pēdējā lielā iespēja brīvdabas tirgus formātā prezentēt, pārdot un iztirgot visu šajā sezonā sastrādāto, kā arī šādi atzīmēt optimālo rudens ražas laiku, lai pēc tirgus palēnām dotos vēlā rudens un ziemas darbos.

Arī šoreiz primāri tika uzrunāti tirgotāji no Salaspils novada, un savu dalību Miķeļa tirgū ir apstiprinājuši vairāki mūsējie, piemēram, Bluķagala karotes, Balandiņu Medus, Doles tējas un Pennello Crafts. Uz sadarbību šī tirgus norisē tika aicināti arī citu Pierīgas novadu amatnieki un mājražotāji, un arī šeit tirgotāju atsaucība bija visai plaša. 
Kopumā dalībai tirgū apstiprināti 50 tirgotāji, tā kā šis rudens tirgus būs vēl raženāks, bagātīgāks un daudzveidīgāks. Amatnieku rindās ir keramiķi, rotkaļi un rotu darinātāji, linu drēbnieki, tekstilnieki, ādas izstrādājumu darinātāji, adītāji, gleznotāji, skalu pinēji, savukārt Mājražotāju tirgotāju pulkā būs arī zivju pārdevējs, siera ražotājs, vairāki dzirdinātāji, dabīgās kosmētikas ražotāji, veselības produktu gatavotāji u.c.
Daugavas muzejs un Salaspils tūrisma informācijas centrs ražas laika noskaņās aicina ikvienu Salaspils novada iedzīvotāju vai viesi iegriezties pie mums - pašā Daugavas un rudens vidū, burvīgā Doles muižas parka teritorijā, lai tirgotos, atpūstos, iegādātos un baudītu gan tirgus, gan paša muzeja un tā teritorijas rudenīgo atmosfēru.  
Ieejas maksa tirgus apmeklētājiem pēc muzeja cenrāža (2 eiro pieagušajiem, 1 eiro skolēniem un pensionāriem, pirmsskolas vecuma bērniem- bez maksas).
Sekojiet informācijai par Miķeļa tirgus aktualitātēm Daugavas muzeja un Salaspils Tūrisma informācijas centra sociālajos tīklos – Facebook: @salaspilstic, @Daugavasmuzejs, Instagram: @Salaspils_visit, @daugavasmuzejs.

 

Grupa Rāva šī gada vienīgajā koncertā Daugavas muzejā

15. augusta vakarpusē - 18.00 - Daugavas muzeja vēsturiskajā parkā ar koncertu uzstāsies eksperimentālā folkroka grupa “Rāva”. Vasaras svētdienu pēcpusdienu koncerti uz Doles salas ir jau vairāku gadu tradīcija. Tie vienmēr ir bijuši mūziķi, kas papildina stāstu par šo vietu. “Rāva” ar spēcīgajām un mazliet tumšajām folkloras iedvesmotajām dziesmām ir kā maza daļa no sarežģītās Daugavas vēstures plūduma un Doles zvejnieku ikdienas sūruma. Brīvdabas koncerta vieta atrodas pie vēsturiskajām Doles salas zvejnieku mājām, bet turpat blakus ir krauja ar Sauso Daugavu, kas vietai piedod īpašu noskaņu.

Grupa “Rāva” ir četru mūziķu (Ilze Ceļmillere, Toms Ceļmillers, Raimonds Mateiko un Ansis Mežsargs) apvienība, kas pārstāv eksperimentālā folka žanru. “Rāva” darbību sāka 2014. gadā ar kara dziesmu koncertuzvedumu "Vārna krāca ozolā". Improvizējot ar koncertuzvedumā iekļauto tradicionālo materiālu, grupa pievienoja tam fona efektus, basu un elektrisko ģitāru, tādējādi piešķirot mūzikai tumšāku nokrāsu. Ar jauno mūzikas virzienu Rāva pirmoreiz uzstājās 2016. gada pavasarī LU jauno grupu konkursā "Hadrons", koncertdarbību turpinot tādos festivālos kā "Laba Daba", "Zobens un Lemess", "Zemlika" un "Kilkim Žaibu" Lietuvā. 2018. gadā Rāva izdeva debijas albumu ar tādu pašu nosaukumu. Pēc albuma iznākšanas Rāva laidusi klajā singlus "Saules Meita" (2018) un "Kumeļš" (2020). Vairāki grupas veidotie skaņdarbi ir iekļauti etnomūzikas izlasēs "Native Music 13", "Folk & great Tunes from Latvia", "Sviests VII" un "Sviests VIII". Kopš 2020. gada vasaras Rāvai ir pievienojies bundzinieks, un grupa strādā pie jauna materiāla izdošanas.

Koncerta sākums ir 18.00. Ieejas maksa - 5 Eur.

Šogad koncerts norisināsies citādākā kārtībā kā iepriekš - biļetes varēs iegādāties uz vietas, uzrādot derīgu Covid-19 sertifikātu (vakcinējies, izslimojis, vai negatīvs tests), līdzi drīkst ņemt arī bērnus līdz 12 gadu vecumam (bez testa un sertifikāta). Lai koncerts varētu noritēt drošā atmosfērā, aicinām pie biļešu iegādes laicīgi sagatavot sertifikātu, personu apliecinošu dokumentu un kontaktinformāciju personalizētās sēdvietas vajadzībām.

Zvejnieku sētā 8.augustā darbosies vienkoču meistars!

Lai senās prasmes neaizmirstas!
Visas svētdienas garumā (10.00-17.00) Daugavas muzeja brīvdabas sētā "Mellupi" viesosies Vienkoču parka meistars Rihards Vidzickis! Pie amatnieka būs iespēja pieiet un uzzināt visu par vienkoču trauku izgatavošanu un vērot meistaru darbībā. Pie īpašas intereses būs iespēja ņemt instrumentus rokā un izmēģināt arī pašiem! Meistars pastāstīs visu par masīvkoka niķiem un stiķiem, kā arī par pareizu vienkoču trauku izmantošanu ikdienā.
Brauciet ciemos uz Daugavas muzeju, meklējiet parkā zvejnieku sētu, un iepazīstieties ar vienkoču trauku veidošanas tradīcijām!
Brauc ciemos 8.augustā un pienāc pie meistara aprunāties!
Ieeja: muzeja ieejas biļetes pēc cenrāža.
 

Daugavas muzejā izstāde par seno andeli!

Jau kopš cilvēces pirmsākumiem ir pastāvējusi sociāla parādība - maiņas sakari, kas ietver ne tikai taustāmu priekšmetu, bet arī zināšanu un ideju apmaiņu. Dažādos aizvēstures laikmetos maiņas preces bija atšķirīgas: sākot ar kramu un dzintaru, beidzot pat ar sālītām siļķēm. Mainoties fokusa precēm, mainījās arī galveno preču plūsmas ceļi, ko var uzskatīt par vispārējās starpreģionālās komunikācijas “artērijām”.

Viens no galvenajiem ceļiem mūsu reģionā vienmēr ir bijusi Daugava. Daugavas ūdensceļš ir arī jaunās Daugavas muzeja izstādes “Senā andele” fokusa punkts, no kura uz visiem virzieniem izpleties sazarotais maiņas sakaru tīkls, sasniedzot pat Romu, Melno jūru un Karēliju. Izstādē tiek apskatīti maiņas un tirdznieciskie sakari aizvēsturē - laikā pirms naudas, tāpēc liela nozīme piešķirta priekšmetiem, kas šo sakaru ceļā nonākuši Latvijas teritorijā un vēlāk atrasti arheoloģiskajos izrakumos. Lielākā daļa unikālo priekšmetu ir deponējumi no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma, tāpēc īpaši liels paldies jāsaka Arheoloģijas nodaļas darbiniekiem Zanei Bužai, Normundas Grasim un Ilzei Mālkalnietei par palīdzību izstādes veidošanā.

Apmeklētājiem būs iespēja redzēt neolīta laika dzintara rotas, lieliski saglabājušos kaula un krama rīkus no agrākajiem akmens laikmetiem, kā arī bagātīgos dzelzs un bronzas izstrādājumus no mūsu ēras, to skaitā zobenu, kas pie mums nonācis 12.gadsimtā, lāčgalavas un bruņrupučsaktas u.c. Īpaši nozīmīgs un interesants priekšmets izstādes sakarā ir svariņu komplekts, kas iegūts arheoloģiskajos izrakumos Salaspils Laukskolas kapulaukā, un ir ticis dots līdzi tirgotājam pēc nāves. Liela nozīme maiņas sakaros bija prasmju nodošanai, ko lieliski ilustrē keramikas dažādo tradīciju izplatība, tāpēc izstādē ir apskatāmi arī vairāki Baibas Dumpes veidotie neolīta māla trauki - rekonstrukcijas, kas tapuši pēc arheoloģiskajos izpētes darbos iegūtās informācijas.

Izstādes autors ir Aivars Siliņš, Daugavas muzeja izstāžu un ekspozīciju kurators. A.Siliņš ir arī autors izstādei un zinātniskajam rakstam Daugavas muzeja rakstu krājumā par arheoloģiskā mantojuma apzināšanu un saglabāšanu Daugavas lejtecē. Izstādes mākslinieciskais noformējums ir muzeja speciālistes Ineses Kupšānes darbs.

Izstāde Daugavas muzejā būs apskatāma līdz šī gada oktobrim muzeja darba laikā (katru dienu no 10.00-17.00, slēgts otrdienās). Izstādes apmeklējums nav īpaši jāpiesaka, bet ierodoties ir jāņem vērā valstī noteiktie ierobežojumi, kā arī jāseko līdzi muzeja darbinieku norādēm.