Lai senās prasmes neaizmirstas!

Seno prasmju darbnīca šoreiz, 8.augustā, kopā ar Vienkoču parks meistaru Rihardu Vidzicki! Šajā reizē būs iespēja uzzināt visu par vienkoču trauku izgatavošanu, kā paraugu izmantojot maizes abras piemēru. Meistars pastāstīs visu par masīvkoka niķiem un stiķiem, kā arī pareizu vienkoču trauku izmantošanu ikdienā. Darbnīcas laikā būs iespēja gan redzēt meistaru darbībā, gan arī pašiem izmēģināt dažādos koka apstrādes instrumentus - cērtes, slīmestus, kaltus un grebļus.
Dalības maksa - 5 Eur. Aicinām laicīgi pieteikt savu dalību, jo vietu skaits ir ierobežots!
Pieteikties var rakstot uz Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt. vai zvanot - 67216367!

Dalība tikai ar derīgu Covid-19 sertifikātu vai negatīvu testu (veiktu pēdējo 48 stundu laikā).

Daugavas muzejā izstāde par seno andeli!

Jau kopš cilvēces pirmsākumiem ir pastāvējusi sociāla parādība - maiņas sakari, kas ietver ne tikai taustāmu priekšmetu, bet arī zināšanu un ideju apmaiņu. Dažādos aizvēstures laikmetos maiņas preces bija atšķirīgas: sākot ar kramu un dzintaru, beidzot pat ar sālītām siļķēm. Mainoties fokusa precēm, mainījās arī galveno preču plūsmas ceļi, ko var uzskatīt par vispārējās starpreģionālās komunikācijas “artērijām”.

Viens no galvenajiem ceļiem mūsu reģionā vienmēr ir bijusi Daugava. Daugavas ūdensceļš ir arī jaunās Daugavas muzeja izstādes “Senā andele” fokusa punkts, no kura uz visiem virzieniem izpleties sazarotais maiņas sakaru tīkls, sasniedzot pat Romu, Melno jūru un Karēliju. Izstādē tiek apskatīti maiņas un tirdznieciskie sakari aizvēsturē - laikā pirms naudas, tāpēc liela nozīme piešķirta priekšmetiem, kas šo sakaru ceļā nonākuši Latvijas teritorijā un vēlāk atrasti arheoloģiskajos izrakumos. Lielākā daļa unikālo priekšmetu ir deponējumi no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājuma, tāpēc īpaši liels paldies jāsaka Arheoloģijas nodaļas darbiniekiem Zanei Bužai, Normundas Grasim un Ilzei Mālkalnietei par palīdzību izstādes veidošanā.

Apmeklētājiem būs iespēja redzēt neolīta laika dzintara rotas, lieliski saglabājušos kaula un krama rīkus no agrākajiem akmens laikmetiem, kā arī bagātīgos dzelzs un bronzas izstrādājumus no mūsu ēras, to skaitā zobenu, kas pie mums nonācis 12.gadsimtā, lāčgalavas un bruņrupučsaktas u.c. Īpaši nozīmīgs un interesants priekšmets izstādes sakarā ir svariņu komplekts, kas iegūts arheoloģiskajos izrakumos Salaspils Laukskolas kapulaukā, un ir ticis dots līdzi tirgotājam pēc nāves. Liela nozīme maiņas sakaros bija prasmju nodošanai, ko lieliski ilustrē keramikas dažādo tradīciju izplatība, tāpēc izstādē ir apskatāmi arī vairāki Baibas Dumpes veidotie neolīta māla trauki - rekonstrukcijas, kas tapuši pēc arheoloģiskajos izpētes darbos iegūtās informācijas.

Izstādes autors ir Aivars Siliņš, Daugavas muzeja izstāžu un ekspozīciju kurators. A.Siliņš ir arī autors izstādei un zinātniskajam rakstam Daugavas muzeja rakstu krājumā par arheoloģiskā mantojuma apzināšanu un saglabāšanu Daugavas lejtecē. Izstādes mākslinieciskais noformējums ir muzeja speciālistes Ineses Kupšānes darbs.

Izstāde Daugavas muzejā būs apskatāma līdz šī gada oktobrim muzeja darba laikā (katru dienu no 10.00-17.00, slēgts otrdienās). Izstādes apmeklējums nav īpaši jāpiesaka, bet ierodoties ir jāņem vērā valstī noteiktie ierobežojumi, kā arī jāseko līdzi muzeja darbinieku norādēm.

Daugava no putna lidojuma – jauna pieredze Daugavas muzejā

Daugavas muzeja pamatstāsts apmeklētājus aicina iepazīt senāko apdzīvotību Daugavas krastos, ar upi saistīto saimniecisko darbību un Doles salas zvejnieku dzīvi. Līdz šim pilnais Daugavas stāsts bija pieejams tikai muzeja iekštelpās, bet aizvadītais gads lika domāt, kā to iznest arī ārpusē.

Pa ziemu izauklētā ideja nu ir ieguvusi fizisku formu!

Projekts “Ceļojums pa Daugavu: 3600 skatu taka” tapis ciešā sadarbībā ar studiju OCEAN MULTIMEDIA, kuri pēdējo gadu laiku veidojuši vairākus virtuālos skatu torņus tādās vietās kā Vidzemes jūrmala, Rojas Dabas taka un citur Latvijā. Virtuālo skatu torņu taka Daugavas muzejā šobrīd ļauj iepazīt 10 vietas Daugavas krastos no Krāslavas līdz Daugavgrīvai, bet jau nākamgad to ir plānots papildināt. Visi 10 punkti izvietoti muzeja parkā, takā uz krasta. Punkti kā QR kodi izvietoti uz stilizētiem robežakmeņiem, kas vietām mazliet paslēpušies un saplūduši ar apkārtni. Noskenējot kodu savā tālrunī, atveras 3600 aeroskats ar Daugavu pie Krāslavas, Daugavpils, Kokneses, Doles salas u.c. Aizraujošos skatus papildina arī audiogids ar stāstu par konkrēto vietu, kā arī vēsturiskās fotogrāfijas no Daugavas muzeja krājuma.

Skatu taka ir pieejama jebkurā gadalaikā jebkuram muzeja apmeklētājam, izmantojot personīgās viedierīces Daugavas muzeja darba laikā.