DZIĻI NOPIETNA.
DAUGAVA.

J. Jaunsudrabiņš savā 1930. gada ceļojuma aprakstā „Pļaviņas – Koknese” par Daugavu ir rakstījis – „diža un dziļi nopietna upe”.

Jums ir unikāla iespēja to pārbaudīt un apstiprināt pašiem, novērojot Daugavas dažādo dabu izstādē, kuru veido gleznas no muzeja krājuma. Izstāde ir kā ceļojums gan laikā, gan telpā. Senākās gleznas ir no 20. gs. sākuma, kamēr jaunākās tapušas jau 21. gadsimtā. Tādi zināmi mākslinieki kā B. Mednītis, A. Skride un pat K. Ubāns piedāvā apceļot Daugavas skaistākās vietas visos gadalaikos, un gandrīz dokumentāli ilustrē vietas, kuras šobrīd dabā vairs nepastāv.

Izstādes galvenā varone ir Daugava. Visvairāk daudzinātā un visvairāk apjūsmotā Latvijas upe, kurai veltīts ne tikai Daugavas muzejs Doles salā, bet arī neskaitāmi literāri darbi. Gleznās redzēsiet atspīdumu no Raiņa poēmas „Daugava”, atmiņā uzplauks tēlaini apraksti no „Staburaga bērniem”, bet brīžiem būs vēlme skandēt kādu ritmisku tautasdziesmu. Gleznas esam papildinājuši ar citātiem no vairāk vai mazāk pazīstamiem literāriem darbiem, cerībā, ka tie ļaus bagātināt krāsu un tēlu radītās sajūtas.

Izstādē Jūs esat vērotāji. Ievērojiet, kā gleznu autori ir attēlojuši Daugavas ūdeņus – kā mainās  noskaņa no rotaļīgas un mierīgas līdz dziļi nopietnai un draudīgai. Pievērsiet uzmanību tam, kas notiek upes krastos, vai tur cilvēki iet savos ikdienas darbos, vai dabas mežonīgums spraucas caur klintīm. Iespējams, kādā gleznā Jūs ieraudzīsiet kādu detaļu, kuru neviens pirms tam tur nebūs pamanījis, un Jūs varēsiet teikt: „Jā, tā ir mana Daugava”.

Aicinām apmeklēt izstādi Daugavas muzejā visas vasaras garumā!