• Sākums
  • Aktualitātes

Daugavas muzejs piedalās izstādē „Nevar nerakstīt” Latvijas Nacionālajā bibliotēkā

Šodien, kad sazināšanās starp cilvēkiem notiek ātri, izmantojot modernās tehnoloģijas, izstāde „Nevar nerakstīt” atskatās pagātnē - rakstītā vārda vēsturē un iepazīstina ar trim neparastām epizodēm tajā:

- Vidzemes brāļu draudžu rokrakstu literatūra 18. gs. otrajā pusē

- Latīņu drukas aizliegums Latgalē un tā pārkāpšana 19. gs. otrajā pusē

- Izsūtījumā Sibīrijā rakstītas vēstules uz bērza tāss 1940. gados

Starp Daugavas muzeja savāktajiem materiāliem par represijām Salaspilī, Doles pagastā ir arī materiāli par Tomi. Šajā izstādē piedalāmies ar četrām Sibīrijas bērza tāss vēstulēm. Tās izsūtījumā rakstījusi meitene no Tomes Rasma Kraukle. Viena vēstule adresēta turpat Sibīrijā esošajai māsīcai Ilgai Silgailei, bet pārējās trīs sūtītas uz Latviju, „Mazskābuļu” mājām Vecumniekos krustmātei Annai Vanagai. 1945. gada 23. janvārī Rasma raksta: „Esam dziļi taigā, prom no cilvēkiem un satiksmes… Šie trīs ar pusi gadi ir aizskrējuši vēja ātrumā, ilgās un cerībās. Arī tagad vēl ceram, tikai daudz, daudz mazāk kā līdz šim”.

Papīra nepieejamība nav šķērslis vēstules tapšanai, rakstītāja izmanto bērza tāsi un raksta uz tās. Tā tuvinieki uzzina, kas noticis ar viņu mīļajiem, vai viņi vēl dzīvi, kuru vairs nav. Savukārt aizvestajiem vēstules no mājām dod cerības un spēku, lai izdzīvotu un atgrieztos.

Šodien aprakstītie bērza tāss gabaliņi ar pasta un cenzūras zīmogiem ir liecinieki tā laika baisajiem notikumiem, kuros tika ierauti tūkstošiem nevainīgu cilvēku, un ciešanām, kuras tikai daļa no viņiem spēja izturēt.

Gadu gaitā daudz šādu vēstuļu gājis zudumā, bet tās, kuras saglabājušās, ir iekļautas UNESCO programmā „Pasaules atmiņa”. Izstādē piedalās muzeji - bērza tāss vēstuļu glabātāji ar savām vēstulēm, to atšifrētu saturu, vēstuļu autoru fotogrāfijām u.c. materiāliem.

Izstāde apskatāma Nacionālās bibliotēkas izstāžu zālē līdz 2016.gada 27.martam, ieeja bez maksas.

Daina Rutka

galvenā krājuma glabātāja