Muzeju diena | Muzeju nakts Daugavas muzejā '24

Šogad Starptautiskā muzeju diena un Muzeju nakts vienā dienā – 18. maijā! Daugavas muzejs ir sagatavojis īpašu programmu gan dienai, gan vakaram. 
Dienā:

 • No plkst. 10.00 līdz 16.00 notiks zvejas aizsprostu atjaunošanas izglītojošā darbnīca. Ja Tevi interesē Daugavas lejteces kultūras mantojums, tradicionālie zvejas paņēmieni vai darbošanās ar tradicionālajiem kokapstrādes darbarīkiem, tad šī darbnīca būs priekš tevis!  Darbnīcā varēsi gūt ieskatu aizsprostu zvejas vēsturē un zvejas taču darbības principos no Daugavas muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratora Aivara Siliņa lekcijas, kā arī apgūt pamatus darbā ar tradicionālajiem kokapstrādes darba rīkiem šīs jomas eksperta Riharda Vidzicka vadībā. Varēsi pielikt arī savu roku zvejas taču rekonstrukcijas atjaunošanā un šī izzūdošā kultūras mantojuma saglabāšanā. Darbnīcā var piedalīties jebkurš interesents, iepriekš piesakoties rakstot mums tepat FB vai uz Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.  

 • No plkst. 12.00–16.00 darbosies radošā darbnīca bērniem.

 • No plkst. 10.00 – 18.00 muzeja apmeklējums 

Vakarā:

 • Plkst.18.00 grupas “Idille” koncerts

 • No plkst. 18.00–20.00 muzeja ekspozīcijas un izstāžu “Nelegālā zveja” un “Gunāram Bindem – 90” apmeklējums 

 • No plkst. 18.00 – 20.00 radošā darbnīca bērniem

Ieeja pasākumā bez maksas, uz tikšanos!

 

Daugavas muzejs aicina uz zvejas aizsprostu atjaunošanas izglītojošo darbnīcu

Zveja Daugavas krastos ir bijis tradicionāls rūpals jau kopš aizvēstures laikiem. Starp dažādajiem zvejas paņēmieniem kulūrvēsturiski nozīmīga ir Daugavas lejtecē nu jau zudusī aizsprostu zveja, izmantojot šim mērķim īpaši veidotas konstrukcijas – zvejas tačus. Jau kopš 1983. gada Daugavas muzeja teritorijā par aizsprostu zveju vēstī lašu un nēģu taču rekonstrukcijas, kas periodiski tika labotas. 2015. gadā tika veikta taču rekonstrukciju pilna apjoma atjaunošana, taču tām atkal jau ir nepieciešami labošanas darbi.

Ja Tevi interesē Daugavas lejteces kultūras mantojums, tradicionālie zvejas paņēmieni vai darbošanās ar tradicionālajiem kokapstrādes darbarīkiem, tad Daugavas muzejā Starptautiskajā muzeju dienā, 18. maijā, kas veltīta tēmai “Muzeji izglītībai un pētniecībai” Tev būs iespēja piedalīties izglītojošā darbnīcā, kur varēsi gūt ieskatu Daugavas lejtecei savulaik tik raksturīgās aizsprostu zvejas vēsturē un zvejas taču darbības principos no Daugavas muzeja ekspozīciju un izstāžu kuratora Aivara Siliņa lekcijas, kā arī apgūt pamatus darbā ar tradicionālajiem kokapstrādes darba rīkiem šīs jomas eksperta Riharda Vidzicka vadībā un pielikt arī savu roku zvejas taču rekonstrukcijas atjaunošanā un šī izzūdošā kultūras mantojuma saglabāšanā. Turklāt tās pašas dienas vakarā būs iespēja baudīt arī Muzeju nakts pasākumu.

 • Darbnīcas dalībniekiem nav nepieciešamas iepriekšējas zināšanas vai prasmes – nepieciešama vien vēlme apgūt jaunas zināšanas un prasmes, kā arī gatavība darboties ar tradicionālajā kokapstrādē lietotajiem rokas darba rīkiem (slīmestu, cirvi, zāģi, āmuru, kaltu). Apstrādāti tiks sveķaini kokmateriāli, tādēļ jāizvēlas šādam darbam atbilstošs apģērbs. Muzejs nodrošinās teorētisko un praktisko pamatapmācību, nepieciešamos darba rīkus un siltas pusdienas.

 • Darbnīcā var piedalīties jebkurš interesents, iepriekš piesakoties rakstot mums Facebook, Instagram vai uz Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

Daugavas muzejā atklāta izstāde "Nelegālā zveja"

Daugavas muzejā atklāta izstāde "Nelegālā zveja: Zvejniecības likuma pārkāpšana no 20.gs. sākuma līdz mūsdienām". Izstāde apkopo Daugavas muzeja krājuma priekšmetus, privātkolekciju zvejas rīkus un liecības par maluzvejniecību iekšzemes ūdeņos 20./21.gadsimtā. Izstādes mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību vienam no Latvijas ekonomiskajiem un ekoloģiskajiem resursiem – zivīm, un nelegālajām metodēm, ar kādām šis resurss tiek apdraudēts. Izstādes autore ir Inese Kupšāne, kurators – Aivars Siliņš.

Izstāde būs apskatāma līdz nākamā gada septembrim.

Daugavas muzejā atklāta fotogrāfa Gunāra Bindes apaļajai jubileja veltīta retrospektīva fotogrāfiju izstāde 

Daugavas muzejā līdz šī gada aprīlim apskatāma fotogrāfa Gunāra Bindes apaļajai jubileja veltīta retrospektīva fotogrāfiju izstāde, kuru veido fotogrāfijas, kas uzņemtas laikā, kad viņš strādāja Doles vēstures muzejā (1977.-2000. gadu vidum) un piedalījās tā veidotajās ekspedīcijās gar Daugavas krastiem. Pats autors vienmēr izcēlis melnbaltās fotogrāfijas nozīmi – tādēļ arī izstāde veltīta melnbaltajai fotogrāfijai. Savukārt sižetiski jāizceļ G. Bindes uzņemtie, t.s., psiholoģiskie portreti, kuros iemūžināti Daugavas krastu apdzīvotāji. Viņu saistījušas detaļas un netipiski rakursi visos fotogrāfijas žanros, piešķirot fotogrāfijai, kas pēc būtības ir dokumentāla, arī dziļu māksliniecisko vērtību. Gunāra Bindes fotonegatīvu un fotogrāfiju kolekcija ir būtiska Daugavas muzeja krājuma sastāvdaļa, kas kopā veido aptuveni piekto daļu no visa Daugavas muzeja 56 316 vienību lielā krājuma.

Daugavas muzejs pieteikšanos foto konkursam “Cilvēks un Daugava”

Ikviens topošais un esošais fotomākslinieks tiek aicināts pievērst uzmanību un notvert foto mirkļus Daugavas klātesamībai ikdienas notikumos un svētkos, pamanot agrāk nenovērtētus momentus, ievērojot cilvēka un upes simbiozi. Fotogrāfijā jebkādā mākslinieciskā formā jābūt ietvertai Daugavai, aprakstā arī norādot precīzu fotogrāfēšanas vietas lokāciju (vietas nosaukums vai koordinātas).

Pieteikšanās foto konkursam atvērta līdz 30. aprīlim. Žūrijas izvēlēti labākie darbi piedalīsies brīvdabas fotogrāfiju izstādē Daugavas muzeja parkā.

Konkursa pieteikums, kas sastāv no aizpildītas pieteikuma anketas (1.pielikums) un fotogrāfijas/ām, jāiesniedz elektroniski, iesūtot uz e-pastu Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.  līdz 2024.gada 30.aprīlim plkst.24.00 vai personīgi datu nesējā Daugavas muzejā līdz 2024.gada 30.aprīlim plkst.16.00.

Viens konkursa dalībnieks var iesniegt līdz 3 (trīs) fotogrāfijām. Iesniedzot vairāk nekā vienu fotogrāfiju, katrs attēls ir jānumurē atbilstoši fotogrāfiju aprakstam pieteikumā.

Aicinām pievērst uzmanību noteikumiem un prasībām fotogrāfiju formātam:

 •         Fotogrāfijām jābūt JPEG formātā;
 •         Fotogrāfijām jābūt labā kvalitātē;
 •         Konkursam iesniegtās fotogrāfijas drīkst būt apstrādātas ar datorprogrammām minimālā līmenī (piemēram, krāsu korekcijas, apgriešanas utt.), neizmainot fotogrāfijā attēloto saturu;
 •         Konkursā netiek pieņemtas fotogrāfijas, kas radītas, izmantojot mākslīgā intelekta programmatūras.

Iesniegtās fotogrāfijas žūrija vērtēs pēc sekojošiem kritērijiem:

 •         Fotogrāfijas atbilstība konkursa tematikai;
 •         Fotogrāfijas mākslinieciskā kvalitāte;
 •         Oriģināls un veiksmīgs tēmas atspoguļojums.

Konkursa nolikums un pieteikuma anketa pieejama šeit: https://ej.uz/cilvēksundaugava

*Pieteikumi, kas neatbildīs konkursa nolikumam, netiks izskatīti. Piedaloties konkursā, dalībnieks piekrīt visiem nolikuma nosacījumiem.

 

 

 

 

Daugavas muzejs izdevis raidierakstu "upes runas" 

Pie klausītājiem nonācis Daugavas muzeja raidieraksts “upes runas”, kur uz sarunām tiek aicināti dažādi upju eksperti, lai apspriestu notiekošo Latvijas upēs, īpaši Daugavā, no ekoloģiskā, kultūrvēsturiskā un saimnieciskā skatu punkta. Raidieraksta pirmās sērijas ir tapušas kā papildinājums Daugavas muzeja jaunajai izstādē “Nelegālā zveja”.

Ir iznākušas jau pirmās divas sērijas – ar Kasparu Abersonu, BIOR pētnieku, kas specializējas upju dabisko caurteču un zivju nārstu ceļu jautājumos, un Andri Akmentiņu – rakstnieku, izbijušu sabiedrisko vides inspektoru un makšķernieku. Jau izdotajās raidieraksta ”upes runas” epizodēs runājām par tādiem aktuāliem tematiem kā – kāpēc nēģi ir tāds deficīts un dārga delikatese, par upju ienaidniekiem, par mīlestību pret mūsu pašu upēm, par to, kā var nonākt līdz sabiedriskā vides inspektora amatam, par cilvēku attieksmi pret vides inspektoru, par cīņu pret upju aizsprostiem, par maluzvejnieku tipiem, par aizmirstajiem mazajiem strautiem. 

Klausies raidierakstu “upes runas” lietotnē Spotify https://ej.uz/upesrunasSpotify vai Youtube https://ej.uz/upesrunasYoutube  

Raidieraksta "upes runas" pirmās trīs sērijas tapušas ar Daugavas Savienības finansiālu atbalstu.